Królik angora

Królik Angora to rasa, którą charakteryzują długie, puszyste włosy okrywowe. Futro przypomina tu okrywę kóz ankorskich, stąd też wzięła się ich nazwa. Z racji pięknego futra, wymagają one od swoich właścicieli szczególnej pielęgnacji. Trzeba być więc nastawionym na to, że należy im poświęcić sporo czasu i zaangażowania. Mimo tego jednak, rasa ta jest niezwykle popularna  wśród hodowców.

Najbardziej znanym spośród niej jest królik angorski biały. Zaliczamy go do przedstawicieli ras średnio dużych. Jeżeli chodzi o wagę, to wynosi ona od 2,5 do 4,5 kg. Tułów występuje tu walcowaty, pokryty czysto-białymi, długimi, wełnistymi włosami. Mają one nawet do 30 cm długości. Głowa jest krótka, gruba, a w okolicach czoła szeroka. Na policzkach, nad czołem oraz na uszach samców można zauważyć pędzelki dłuższych włosów.

Oczy u angor mają  czerwoną lub niebieską tęczówkę. Ciekawostką jeżeli chodzi o króliki angory jest to, że wydajność ich wełny, którą uzyskuje się poprzez strzyżenie lub wyczesywanie, wynosi od 150 do 500 g. Ta rasa królika jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o żywienie. Pokarm jej składa się tego samego co posiłki innych królików, jednak jest ona bardziej wyczulona na wszelkie niedobory w zakresie pożywienia. Jej przedstawicieli trzeba więc regularnie karmić. Duże znaczenie ma tu podawanie siana w celu zapobiegania dławieniu się włosami. Szczególnie, gdy przychodzi czas linienia, trzeba szczególną wagę przywiązywać do ochrony królika, by włosy nie zalegały w jego układzie pokarmowym. Należy tu stosować dodatkowe środki, które będą pomagały wydalać połknięte włosy.

24.02.2011. 21:49