Królik lew

Królik rasy lew swoją specyficzną nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi. Mają one dłuższą sierść w pobliżu karku, która przy odpowiednim ułożeniu wygląda jak lwia grzywa. Dodatkowe wrażenie jest spowodowane tym, że tułów tych królików jest gładkowłosy, a ogon wzbogacony jest pędzelkiem. Wyglądają więc one, jak małe lwy mieszkające w miniaturowej klatce.

Waga tej odmiany wynosi od 800 gram do 1200 gram. Lwy należą do ras królików miniaturowych, zwanych inaczej amatorskimi. Jak można zauważyć na tym przykładzie waga tego typu nie jest zbyt wysoka i przeważnie zamyka się w 3 kg.  Tym, co istotne jest fakt, że nieduże rozmiary miniaturek nie są wynikiem mutacji jednego genu, ale rezultatem działania poligenicznego. Znajdują się w nim zmodyfikowane geny ilościowe, które  odpowiadają za małe rozmiary zwierzęcia. Jeżeli przedstawiciel rasy miniaturowej zostanie połączony z królikiem większej rasy, to ich potomstwo będzie miało rozmiary w zakresie rozmiarów rodziców.

W sytuacji, gdy jeden z potomków zostanie skojarzony z królikiem miniaturowym, wystąpi zbliżony zakres rozmiarów. Badacze, którzy są jednocześnie hodowcami często lata spędzają nad tym, by eksperymentować w celu tworzenia coraz to nowych i bardziej skomplikowanych ras królików. Wracając jednak do królików miniaturek, w tym wspomnianego lwa, należy podkreślić, że ich urok opiera się na bardzo ładnej sylwetce i niezwykłej barwie futra. Stąd też wyjaśnienie, dlaczego tak często są one wykorzystywane do różnorakich krzyżówek.

24.02.2011. 21:49